gniazdo  •  drzewo  •  diagram  •  fotografie  •  archiwalia  •  nazwiska
Piątek: 24 marca 2023
   wprowadzenie            
  RODZINA
   gniazdo rodu
   drzewo rodu 
   diagram rodu 
   fotoalbum rodu
   stare dokumenty
  NAZWISKO
   pochodzenie
   geografia
   wykaz nazwisk 
  NAPISALI
   rodzina
   biogramy
  KONTAKT
   księga gości
   napisz o ...
   autor strony
  DANE OSOBOWE   
   ochrona danych
   dodaj osobę
   popraw dane
   zablokuj publikację
  LINKI
   Kuik w internecie
   www w rodzie
   ciekawe strony
  POBIERZ
   dokumenty
   programy
Oznaczenia:
     nowe
     aktualizacja
 
Gniazdo rodziny Kuik


Najstarsze zidentyfikowane gniazdo gałęzi rodu: Różanów koło Sochaczewa.

Geografia:
Różanów - wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki. Liczba mieszkańców w roku 2006 - 160.

Kościół: Wieś należy do parafii Kurdwanów. Do kościoła w Kurdwanowie najprawdopodobniej chodzili członkowie rodziny Kuik z Różanowa.
   Parafia powstała w 1612 roku, w momencie wybudowania drewnianego kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała, Św. Michała Archanioła oraz Św. Mikołaja biskupa (konsekrowany trzy lata później). Fundatorem był dziedzic Mikołaj Kurdwanowski, poborca sochaczewski.
   Obecny budynek pochodzi z Miedniewic Klasztornych. Zbudowany w 1676 roku przez Mikołaja Wiktoryna Grudzieńskiego, w roku 1737 rozebrany i przewieziony do Kurdwanowa przez polskiego generała Goszczyńskiego. Wg przekazów, kościół z Miedniewic miał trafić do pobliskiej wsi Kościelna Góra. Jednak gdy konne wozy zaczęły się topić w pobliskich bagnach, podjęto decyzję o postawieniu kościoła tam, gdzie dotarł (zgodnie z wola boską). Papież Klemens XII wydał w roku 1737 dekret nadający kościołowi imię Przemienienia Pańskiego.

   W roku 1909 hrabia Sobański, właściciel Guzowa oraz Kurdwanowa, opłacił gruntowny remont kościoła (wg przekazów ścięto i wykorzystano 10 wielkich dębów). W latach 1926-34 dobudowano część nawy głównej oraz dzwonnicę o oryginalnym podhalańskim charakterze.

   Do budowy użyto modrzewiowych bali. Kościół ten jest budowlą o konstrukcji zębowej, z prostokątną nawą, wyposażoną w XVIII-wieczny barokowy ołtarz. Należy również wspomnieć obraz Przemienienia Pańskiego z XVIII-XIX w. wg Rafaela, barokową ambonę z XVIII w. z rzeźbą Św. Jana Nepomucena w zwieńczeniu oraz obrazy przedstawiające Madonnę z Dzieciątkiem i Świętą Rodzinę. Przy kościele znajduje się krzyż nagrobny jednego z dziedziców Kurdwanowa.

Sport: Od roku 2004 organizowany jest pod koniec lata Cross Country Ziemi Sochaczewskiej. Motorowa impreza cross country odbywa się w Kurdwanowie (16 km na południowy zachód od Sochaczewa) z przebiegiem trasy przez Różanów. Współorganizatorem imprezy jest proboszcz parafii Kurdwanów. W zeszłym rok odbyła się po raz 4, w połaczeniu z lokalnymi dożynkami. W czasie imprezy przeprowadzono wyścigi motocykli, w klasach: 65 ccm, 85 ccm, quady oraz OPEN.

 
 
  Prawa autorskie zastrzeżone © Bogusław Kuik 2007-2015 Aktualizacja: 28.03.2015