Gniazdo rodziny Szymkowiak |
 |
Najstarsze zidentyfikowane gniazdo gałęzi rodu: Woźniki k/Gniezna. |
zobacz na mapie ...  |
Geografia:
Wieś w gminie Łubowo, powiat gnieźnieński. Położona 7 km na wschód od Gniezna, blisko drogi krajowej nr 5 (Gniezno-Poznań)
Historia: Woźniki na mapie Wielkopolski z XII/XIV wieku.
Obecnie jest to niewielka wieś, składająca się z gospodarstw chłopskich, na uboczu trasy przelotowej Poznań-Gniezno (1 km na południe od drogi). W poprzek wsi przechodzi linia kolejowa. Na uboczu wsi znajdował sie cmentarz, na którym chowano niemieckich mieszkańców. Obecnie trudno w kępie drzew porastających dawny cmentarz odnaleźć jego ślady.
Na początku wsi znajduje się kolumna z figurą Jezusa "Fundacyi Tomasza i Anny Chudych z 1912 roku".
Kościół: We wsi Woźniki nie ma kościoła, więc mieszkańcy chodzą do kościoła w pobliskim Łubowie.
W Łubowie jest też drugi, zabytkowy kościół drewniany. Pierwotny został ufundowany w XII w. przez rodzinę Sobiejuchów. W 1656 roku, podczas wojny ze Szwedami został podpalony i całkowicie spłonął. Odbudowany i konsekrowany w 1660 r. przez Stanisława Dzianotta, sufragana kijowskiego, kanonika gnieźnieńskiego i przełożonego zakonu maltańskiego (dlatego na wieży znajduje się krzyż maltański). W 1720 r. dodano boczną kaplicę, a w 1750 wieżę kościoła. Kościół zbudowany jest z drewna dębowego, w stylu barokowym, konstrukcji zrembowej i kryty gontem.
Turystyka:
Czerwony szlak turystyczny - Szlak Lednicki / ok. 22 km (Dziekanowice PKS - Gniezno PKP).
Rozpoczyna się na przystanku PKS Dziekanowice nieopodal Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Podążając za znakami trafia się do Fałkowa, gdzie jest tablica poświęcona ofiarze terroru hitlerowskiego. Dalej przechodząc Łubowskie Olędry, których nazwa upamiętnia czasy osiedlania w Polsce kolonistów z Niemiec, dochodzi się do Pierzysk. Kolejno należy iść na wschód wzdłuż torów kolejowych do przejazdu w Woźnikach. Przez pola dochodzi się do Woźnik - Hub. Przechodząc mostkiem rzekę Wrześnicę, dalej na wschód do Skiereszewa, dociera się w końcu do Gniezna. Tutaj można zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. Przez Park Piastowski dochodzi się do jeziora Jelonek. Kolejno należy zwiedzić gotycką Katedrę Gnieżnieńską, kościół św. Jana, XV wieczny kościół św. Michała. Szlak kończy się przy dworcu PKP Gniezno.
|