Fragment z komentarza Andrzeja W. Kuik z Koszalina, który bada genealogię rodu Kuik :

… historię nazwiska Kujk, moim zdaniem, należy zacząć od herbu – Kujk. Jest on jednym z ponad 250 herbów kaszubskich. Herbowi tego herbu występowali w: Studzienicach, Kętrznie, Sobączu. I właśnie, owi herbowi Kujk mieszkający w Studzienicach zaczęli używać dodatku Studziński / Studzieński, od tej miejscowości. Aby wszystko było jasne, pewną cechą szlachty kaszubskiej są nazwiska dwuczłonowe. …
Komentarz wywołał pytanie:

Czy korzenie rodu Kuik są szlacheckie?

Herb rodu Kujk

.. Kuik i jego warianty występowały i występują jako przydomek szlacheckiej rodziny Studzińskich, pochodzącej ze wsi Studzienice w pow. bytowskim. Wieś nazywała się pierwotnie Studzienica i wywodzi swoją nazwę od pobliskiego jeziora Studzienica, dziś nazywanego Studzieniczno. Nazwa jeziora jest strukturą utworzoną od podstawy studzona (woda) za pomocą przyrostka -ica. Szukać zatem wypada poświadczeń omawianego nazwiska w ziemi bytowskiej.

Księga herbowa rodów polskich z 1897 r. autorstwa Juliusza Ostrowskiego wymienia herb rodu Kujk (str.291).

Ród Kujk to drobna szlachta z okolic Bytowa. Nazwisko jej ma pochodzić od czasownika koić. Pierwsza wzmianka z 1603 i 1608 (Christoff i Paul Kuyke), kolejne z 1621 (Gedicke), 1658 (Koycken), 1743 (Jan Kuyk). Kujkowie znani byli głównie jako właściciele części we wsi Studzienice, ale spotykano ich także we wsiach: Kętrzyno, Sobącz, Stawiska a także Mandelkow w Nowej Marchii. Rodzina służyła w armii pruskiej, gdzie zasilała szeregi oficerów średniej rangi. (patrz Wikipedia)


Z cytowanych źródeł wynika, że korzenie obecnego rodu Kuik są szlacheckie. Przynajmniej potomków z gałęzi pomorskiej. Być może też wielkopolskiej, jeżeli uda się te dwie gałęzie połączyć (przeczytaj o tym).