Na początku XVII w. w roku 1612-13 w Krakowie osiedla się Kuik Jan Burchard, księgarz z Kolonii w Niemczech. Otrzymuje obywatelstwo krakowskie około 22 lipca 1613 r. … – tak wynika z Rocznika Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Nieznane są jego dalsze losy, nie wiadomo czy został w Krakowie i założył rodzinę.
Na Pomorzu nazwisko Kuik pojawia się już w roku 1603 i 1608. Wzmianki dotyczą pierwotnej formy nazwiska: Kuyke. Związane są z rodem Kujk – drobną szlachtą z okolic Bytowa. Oznacza to, że Kuik Jan Burchard z Kolonii w Niemczech, z pewnością nie jest protoplastą rodu z Pomorza.
W zapisach ksiąg kościelnych Kuik pojawia się w Małopolsce pod koniec XVIII w. Nie wiadomo czy zapisy dotyczą potomków księgarza z Krakowa. Brak potomków męskich powoduje zniknięcie rodu Kuik w Małopolsce w XIX w.

Informacje dotyczące Jana Burcharda Kuik.
W opublikowanej przez Google cyfrowej wersji wydanej w 1823 r. w Wilnie książki pt. „Bibliograficznych ksiąg dwoje … historia drukarń krakowskich” na stronie 186 w kontekście wymieniania osób, które zajmowały się w Krakowie drukowaniem i wydawaniem książek, czytamy:
Jan Burchard Kuik z nad Renu przybylec 1612 do 1622 nadreńskie księgi Krakowskiemi przyozdabiał tytułami.
Inny fragment z „Historyi drukarń krakowskich…:
Jan Burchard Kuik. Byl pierwey w Kolonii (Kolno po Staro polsku) nad Renem.
W „Słowniku pracowników książki polskiej” czytamy:
KUIK Jan Burchard, Kuick, Cuick, Kuikowski (XVI/XVIIw.) księgarz, nakładca. Przybył w 1613 z Kolonii do Krakowa, gdzie założył księgarnię w 1614; był … największym księgarzem Krak. XVII w.

Na Rynku Głównym w Krakowie jest kamienica Kromerowska, która została wybudowana w drugiej połowie XIV stulecia. … W tym budynku książki sprzedawali Kuik, Hierat, Mercenich. Na początku XX wieku w piwnicach znajdował się antykwariat „Bibliofil Polski”.



Warszawski Rocznik Literacki z 1872 roku, również wspomina o księgarzu z Kolonii w Niemczech, Janie Burchardzie Kuik (str. 296).
Jest tam uwaga, że dwa lata po przyjeździe do Polski zaczął używać nazwiska Kuikowski.
To oznacza, że pewnie należy go wykluczyć jako osobę, która zapoczątkowała historię rodu Kuik na ziemiach polskich.
Równie wątpliwe, że pojawiające się w XVIII w. nazwisko Kuik w Małopolsce to potomkowie Jana Burcharda Kuik.


źródła:
Treichel I., 1972, Słownik pracowników książki polskiej, PWN Warszawa-Łódz, str. 484 Bandtke J.S., 1974,
Historya drukarń krakowskich…, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, str. 429
Warszawski Rocznik Literacki, Warszawa 1872, Wydawnictwo S.Czarnowskiego i Sp., str. 296
Biblioteka Polskiej Akademii Nauk w Krakowie 1984, Roczniki Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Tomy 29-31, str.132
Kamienica Kromerowska, zdjęcie : Wikipedia Zygmunt Put – Praca własna