gniazdo  •  drzewo  •  diagram  •  fotografie  •  archiwalia  •  nazwiska
Piątek: 24 marca 2023
   wprowadzenie            
  RODZINA
   gniazdo rodu
   drzewo rodu 
   diagram rodu 
   fotoalbum rodu
   stare dokumenty
  NAZWISKO
   pochodzenie
   geografia
   wykaz nazwisk 
  NAPISALI
   rodzina
   biogramy
  KONTAKT
   księga gości
   napisz o ...
   autor strony
  DANE OSOBOWE   
   ochrona danych
   dodaj osobę
   popraw dane
   zablokuj publikację
  LINKI
   Kuik w internecie
   www w rodzie
   ciekawe strony
  POBIERZ
   dokumenty
   programy
Oznaczenia:
     nowe
     aktualizacja
 
Pochodzenie nazwiska SZAJKOWSKI

Opublikowane informacje to wynik poszukiwań Jacka Szajkowskiego i jego kontaktu z prof. Bogdanem Szajkowskim, politologiem z Wielkiej Brytani.

Cytat z korespondencji:

      Dziękuję za wiadomość i za wyjaśnienia.
Pytałem o religię, ponieważ nazwisko Szajkowski/Shaikowski/Scheikowski należy także do gałęzi protestanckich i żydowskich. Oryginalnie jest to rodzina rzymsko-katolicka, której korzenie sięgają XIV/XV wieku na kresach wschodnich, pochodząca z majątku w Wierbizu na południe od Lwowa.

      W XVIII wieku jedna gałąź przeszła na protestantyzm, a w XIX wieku nasze nazwisko zostało przyjęte także przez kilka rodzin żydowskich; kiedy zmuszono żydów do przyjęcia nazwisk po dekrecie Napoleona. Większość tych Szajkowskich wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych i do dzisiaj istnieją Szajkowscy w USA (religii hebrajskiej).

      Nazwisko Scheikowski to zniemczona wersja naszego nazwiska, rodziny pochodzącej z okolic Szamotuł, którzy wyemigrowali w XIX wieku do Australii. Najprawdopodobniej niemieccy urzędnicy, którzy przygotowali papiery emigracyjne, nie wiedzieli jak zapisać nazwisko Szajkowski i zapisali je w zniemczonej wersji. Rodzina Shaikowskich była szlachecką rodziną w XVIII wieku, w środkowych Niemczech.

      Ja jeszcze ciągle próbuję znaleźć połączenie pomiędzy Pańską listą a moim drzewem genealogicznym, które sięga połowy i końca XVIII wieku i jest bazowane na analizie ksiąg parafialnych północnej Wielkopolski. Jestem przekonany, że Szajkowscy z rejonu Szamotuł i moi przodkowie z Gniezna, i środkowo-północnej Wielkopolski mają wspólnych przodków. Przeglądając Pańską listę zauważyłem, że niektóre daty urodzin pochodzą z początku XVIII wieku, kiedy to tylko szlachta miała nazwiska.
Tak więc można być przekonanym, iż to rzadko spotykane nazwisko ma te same źródła.

To tyle na dzisiaj. Cieszę się z nawiązanego kontaktu i liczę na współpracę i rozwiązanie skomplikowanych wątków historii klanu Szajkowskich.
Jednym z nich jest kwestia:
jak i dlaczego rodzina z kresów wschodnich znalazła się w XVIII wieku na zachodnich rubieżach Polski?

Pozdrawiam i do następnego razu.
Prof. Bogdan Szajkowski, politolog, Wielka Brytania.


Szajkowski - (brak daty źródłowej) - w grupie nazwisk pochodzących od nazwy miejscowej SAJóW (Kresy Wschodnie) - źródło Kazimierz Rymut Nazwiska Polaków - Słownik Historyczno Etymologiczny - Wydawnictwo Naukowe PWN Kraków 2001
 
 
  Prawa autorskie zastrzeżone © Bogusław Kuik 2007-2015 Aktualizacja: 28.03.2015