Kuik Franciszek, syn Franciszka i Agnieszki z Ciążyńskich, urodził się w Bojanicach w powiecie leszczyńskim 30 października 1914 r. Szkołę powszechną kończył w Bojanicach. Służbę wojskową odbywał od marca 1936 r. w Lesznie. Przydzielony do 55. pułku piechoty, 6 korpusu , 6 kompani (najprawdopodobniej w II batalionie) na stanowisku strzelca. We wrześniu 1936 r. przeniesiony do plutonu łączności. Przeniesiony do rezerwy we wrześniu 1937 r. Starszy szeregowy, posiadł bardzo dobre umiejętności strzeleckie, co dawało prawo noszenia sznura strzeleckiego z dwoma chwościkami (na zdjęciu). Zmobilizowany został w sierpniu 1939 r. do macierzystego pułku na stanowisko telefonisty. Uczestnik kampanii wrześniowej. Wziął udział w bitwie nad Bzurą (zobacz opis bitwy). Dostał się do niewoli niemieckiej pod Modlinem 21 września 1939r. Przebywał w niej między innymi: Stalag IA, w Królewcu (ok. 1943 r.). Nr jeniecki: 43511
Poniżej odznaki z munduru Franciszka.
Po wojnie, w 1945 r. ożenił się z Wiktorią z Woźnych z Górzna, powiat leszczyński. Miał 3 dzieci. Zmarł 8 sierpnia 1993 r. w Międzyrzeczu.
Szkolenie poborowych w 55 pułku piechoty (za Wikipedią):
Poborowi pochodzili głównie z terenów południowo-zachodniej Wielkopolski, z powiatów leszczyńskiego, kościańskiego, rawickiego, a także nowotomyskiego. Tylko jedna trzecia z nich pochodziła z województw wschodnich. W ciągu osiemnastomiesięcznej służby wojskowej żołnierze przechodzili 3-etapowe szkolenie. W pierwszym półroczu odbywało się przeszkolenie rekruckie, w okresie jesienno-zimowym wybrani żołnierze przechodzili przeszkolenie w plutonach specjalnych: łączności, zwiadowców, przeciwpancernych i pionierów. Inni kierowani byli do pułkowej szkoły podoficerskiej. Równocześnie prowadzono szkolenie specjalistów – celowniczych lekkich i ciężkich karabinów maszynowych, obsługi granatników, a także obserwatorów, gońców, sanitariuszy i kucharzy. Przez ostatnie pół roku doskonalono nabyte umiejętności. Żołnierz kończył służbę ćwiczeniami letnimi, przeprowadzanymi w ramach kompanii, batalionu i pułku czy dywizji. Ćwiczenia przeprowadzano w różnych rejonach kraju. W 1931 pułk ćwiczył w okolicach Konina, w roku następnym pod Wolsztynem, zaś w 1933 między Włoszakowicami a Krzywiniem. W 1935 ćwiczenia odbyły się aż w Borach Tucholskich, a w następnych latach przeprowadzano ćwiczenia w okolicy Poznania.